ПΔ ОРФЕЈ



Група је попуњена


Грчка и Северна Македонија - пет планина, неколико горских језера и водопада

Пиериа (2188 m), Пердика (1799 m), Смоликас (2637 m), Василица (2249 m) и Беласица (2020 m)

5 дана / 4 ноћења



Полазак: 30.04.2024. (среда) у 06,00 h
Повратак: 04.05.2024. (недеља) око поноћи

Пријаве и информације на: 064 2385635 (sms, Viber).

Информација о акцији:
Идемо на четири планине у Грчкој и једну која је на тромеђи Грчке, Бугарске и Северне Македоније. У зависности од планине биће могуће изабрати између лакше, средње тешке и теже стазе (стазе ће се делом преклапати, а теже ће имати додатне локације). Имаћемо и десетак врхова преко 2000 мнв и више горских језера и водопада.

Беласица 2020 мнв је предивна планина на тромеђи Грчке, Бугарске и Северне Македоније. Пребогата је шумом, водопадима, рекама. Нетакнута је природа, јер до пре тридесет и нешто година скоро нико није смео да крочи на ту планину, углавном је војска патролирала из све три државе. Тек недавно су откривени неки нови водопади. Позната је и по томе што је овде необична комбинација јавора и природног кестена.

Пиериа 2188 мнв (Пиерија или Фламбуро) је планина у Грчкој. Налази се у Егејској Македонији и југоисточно од града Козани (бивши словенски назив Кожани). Излази на језеро Полифито, а у њега улази и излази река Алиакмонас (бивши словенски назив Бистрица). И то је најдужа река у Грчкој 388 км. Пиериа и Олимп су планине једна поред друге, тако да су видиковци са врхова Пиерие ка Олимпу изузетно лепи и види се цео гребен Олимпа. Сем стазе која је прелепа, обићи ћемо и једно живописно место одакле је пореклом чувени Грк Зорба. Кућа где је рођен је у процесу рестаурације и проверићемо да ли је у међувремену отворена за посете, требало би да буде претворена у музеј фолклора. Огроман број словенских топонима не треба да чуди никога, посебно ко одлично познаје историју Балкана. Словенско живље је вековима насељавало ове територије које ћемо посећивати. Између осталог у близини Пиерие се налази варошица Сервија (ранији назив Србица коју су основали досељеници из Србије дозволом цара Ираклија 640 године). Сада вероватно нема житеља који се изјашњавају као припадници давних словенских племена, али топоними говоре да је их било на тим просторима. Пиериа је део система заштићене територије у оквиру пројекта Natura 2000 и једна је од најшумовитијих планина у Грчкој. Има и ретке врсте дрвећа, попут црног бора и мунике.

Пердика 1799 мнв (или Скурдза) је планина у Грчкој. Припада масиву Северни Пинд. Део њене територије се налази у оквиру Гревена - Козани Геопарка који је под заштитом UNESCO у оквиру геопаркова у свету. Најближи већи град од Пердике је Гревена (ранији словенски топоним Гребен). На планини се налази јако леп споменик који је посвећен жртвама из Другог светског рата из градова Гревена, Козани и околине

Василица 2249 мнв је планина у Грчкој. Припада масиву Северни Пинд и у новије време све познатија као скијашки центар. Обићи ћемо и горско језеро Дистрато. Када је одлична видљивост са врха се виде Олимп, Ниџе (и његов највиши врх Кајмакчалан), Смоликас, Тимфи, Аскио (раније словенски назив Снежник) и многе друге планине и масиви, као и делови неких кањона (на пример Аоос). Требало би да се у једном тренутку види град Касторија (раније је имао словенски назив Костур) и велико језеро које је поред њега. Василица је део система заштићене територије у оквиру пројекта Natura 2000.

Смоликас 2637 мнв је највиша планина масива Северни Пинд и друга по висини у Грчкој, одмах иза Олимпа. Налази се у близини града Коница од ког је ваздушном линијом удаљена свега 15 km. Део стазе којом ћемо се кретати пролази кроз густу борову шуму. То су горостаси по 30-40 m висине и стари по неколико стотина година. Изузетно су издржљиви и могу се видети и на висинама преко 2200 m. Са врха је изузетан поглед од 360 степени, гледа на масив Тимфи, као и на огроман број планина у Грчкој, Северној Македонији и Албанији. Видеће се и Грамос, Каменик, Војо (Горуша), Вици (Верно или Нередска планина) и многе друге планине. Смоликас је део система заштићене територије у оквиру пројекта Natura 2000 и јако је важна орнитолошка локација. На Смоликасу се налази и једно од најлепших језера у Грчкој, срцоликог облика, тамноплаве боје и зове се Змајево језеро. Језеро је јако чисто и када је мирно, види се у њему врх Смоликас као у огледалу. Постоје два Змајева језера, једно припада масиву Тимфи, а ово припада Смоликасу и далеко је лепше. На више места на стази постоје извори питке воде изузетног квалитета, што је реткост за Грчку. Имаћемо прилику да видимо ретке биљне врсте, а могуће и животињске, јер је ту станиште ретких и заштићених врста. На стазама где ћемо ићи видећемо зимзелено дрво које се зове муника. Има га и у Србији, на Муртеници и сем Балкана постоји само још на југу Италије. Претпоставка је да је Смоликас добио назив по лепом мирису смоле, јер је велики део планине под четинарима

Програм акције:

30.04.2025 (среда)   Беласица (три водопада и археолошки локалитет)

Полазак у 06:00 од општине Нови Београд. Окупљање планинара је од 05:45 до 05:50. Дођите нешто раније пре тачног поласка, јер је јако важно испоштовати сатнице. Тачна локација места поласка: Кликни

Дневна вожња и у раним поподневним часовима стижемо на Беласицу.

Средње тешка стаза ׀ Дужина: 12 km, кумулативни успон / спуст: 750 m / 750 m

План акције:
 • Обилазимо југозападне падине Беласице.
 • Излазимо на Завеса водопад.
 • Идемо до другог водопада, зове се Разигран водопад, висине 28 m.
 • Настављамо до трећег водопада који се зове Кочулски (или Ђавољи) водопад, висине 19 m.
 • Део групе ако из неког разлога жели да скрати стазу, може се вратити до превоза, стаза се скраћује за неколико километара.
 • Остатак групе ће ићи ка археолошком локалитету са јако лепим формацијама стена. Нема никаквих информација о пореклу локалитета, али је претпоставка да се ради о важном светилишту.
 • На стази до археолошког локалитета постоји још неколико већих неименованих водопада и каскадних слапова.
 • Идемо до превоза.

Смештај. Одмор и ноћење.

01.05.2024 (четвртак)   Пиериа (Фламбуро) 2188 m

Биће организоване две стазе:

Полазак из смештаја рано ујутро. Долазак на планину Пиериу (Пиерија, Фламбуро) и успон на врх.

а) Средње тешка стаза ׀ Дужина: 13 km, кумулативни успон / спуст: 850 m / 950 m

План акције:
 • Излазимо на гребен и врх Авдела 2130 m.
 • Настављамо прелепим гребеном на врх Фламбуро 2188 m, уједно и највиши врх Пиерие (Фламбуро) планине.
 • Идемо до превоза.

б) Средње тешка - тешка стаза ׀ Дужина: 14.2 km, кумулативни успон / спуст: 1100 m / 1200 m

План акције:
 • Стаза обухвата све локације из претходне стазе.
 • Идемо на још један врх Турла 2070 m.
 • Бонус: ако је група брза можемо посетити и врх Плака 1938 m, неће много продужити стазу.
 • Пролазимо поред горског језера Врохос које има прелепу смарагдну боју.
 • Идемо до превоза.

Повратак у смештај. Ноћење.

02.05.2025 (петак)   Пердика (Скурдза) 1799 m

Полазак рано ујутру ка Пердики (Скурдза).

Лака до средње тешка стаза ׀ Дужина: 12.5км, кумулативни успон / спуст: 480 m / 480 m.

План акције:
 • Прво ћемо обићи врх Пердика (или Скурдза) 1799 мнв. Врх је видљив све време.
 • Последњих неколико метара пред врх пролази се преко мањих стена и излази се на врх.
 • Наставићемо ка врху Аница 1706 мнв.
 • Обилазимо у повратку споменик који је посвећен жртвама из Другог светског рата. Оригиналног је изгледа и један од лепших.
 • Ко зна енглески може видети слике и прочитати више о овоме на линку Кликни овде.
 • Идемо до превоза.

Повратак у смештај. Ноћење.

03.05.2025 (субота)   Смоликас 2637 m

Биће организоване две стазе:

Лакша стаза неће ићи до највишег врха, већ ће се ићи на три врха преко 2100 и 2200 мнв, а са којих су исто изузетно лепи видиковци. По лепоти нимало не заостаје за дужом стазом, тако да планинари који се одлуче на ту стазу исто ће уживати тог дана. Врхови који су обухваћени лакшом стазом не поклапају се са врховима који су у оквиру теже стазе. Обе стазе се разликују у многим сегментима. Постоје предности на обе стазе.

а) Средње тешка стаза ׀ Дужина стазе 13.5 km, кумулативни успон 990 m, спуст 990 m.

План акције:
 • Стаза иде кроз предивну четинарску шуму, где су неки од четинара као прави горостаси и шума обилује ретким ендемским врстама дрвећа.
 • Отприлике 2/3 стазе ће ићи кроз густу четинарску шуму.
 • Излази се из шуме и наилази се на предивне четинаре горостасе.
 • Иде се на врх Богдани 2216 мнв.
 • Група иде даље на врх Горгулос 2216 мнв.
 • Гребеном ће се ићи и на трећи врх Капетан Цокурас 2120 мнв.
 • Са сва три врха су панорамски видиковци на све стране који су јако лепи.
 • Гребен којим ће се кретати планинари је отприлике у оба смера око 3 км дужине.
 • Планинари се враћају до превоза и чекају групу која ће ићи тежом стазом.

б) Тешка стаза ׀ Дужина стазе 24км, кумулативни успон 1900 m, спуст 1900 m. Стаза је захтевна, није за почетнике, потребна је и добра кондиција.

План акције:
 • На самом почетку креће стаза која иде кроз борову шуму где има више ретких врста борова. Првих неколико километара иде кроз густу шуму и бајковит је тај део стазе.
 • Изаћи ћемо након неколико километара на део где више нема густе шуме и ту се појављују борови горостаси, изазивају право дивљење, јер су усамљени и до наредног бора је простор од сто и више метара и тако стоје стамени на ветрометини и преживљају и најтеже временске услове.
 • Негде изнад 2200 мнв нема више борова и крећемо гребеном.
 • Пролазимо у непосредној близини врха Горгулос 2216 мнв.
 • Следећи врх испод ког пролазимо зове се Богдани 2216 мнв.
 • У једном делу стазе највероватније можемо да видимо језеро Масиа. Далеко је од стазе, зелене је боје и требало би да се уочи из даљине.
 • Стаза пролази испод врха Масиа 2530 мнв и све то дог тренутка је технички лагана.
 • Наилазимо на локацију Скала и тад креће тежи део, стеновити и захтевнији.
 • Ту ћемо се сви пажљиво кретати и када га прођемо излазимо на гребенску стазу која води ка Смоликасу. Због свега наведеног, ми ћемо јако рано ујутру кренути на успон да би могли да га завршимо за 10 до 12 сати и то по дану.
 • Излазимо на Смоликас 2637 мнв и то је највиши врх масива Пинд.
 • Отићи ћемо стотињак метара јужније од врха на један видиковац да би видели са одличне локације прелепо Змајево језеро.
 • Постоје два Змајева језера, једно припада масиву Тимфи, а ово припада Смоликасу и далеко је лепше. Срцоликог је облика, тамно плаве боје, дубоко је и изгледа прелепо.
 • Прилаз језеру са врха је отежан, јер је стрмо и каменито, али ми ћемо заиста бити јако близу од језера, јер ваздушном лининијом нема више од 1.2 км, тако да ћемо га одлично видети са видиковца.
 • Враћамо се до превоза.

Повратак у смештај. Ноћење.

04.05.2025. (Недеља)    Василица 2249 m Београд

Биће организоване две стазе:

а) Лака стаза ׀ Дужина: 6 km, кумулативни успон / спуст: 450 m / 450 m

План акције:
 • Стаза иде до највишег Врха Василица 2249 m и планинари се истом стазом враћају.
 • Бонус: ко жели, може након краће и лакше стазе да посети и језеро Дистрато који није далеко и скоро да нема успона и спуста до њега.
 • Група се враћа до превоза и чека планинаре који иду тежом стазом.

б) Средње тешка стаза ׀ Дужина: 12.5 km, кумулативни успон / спуст: 930 m / 930 m

План акције:
 • Крећемо на највиши врх који се исто зове Василица 2249 мнв.
 • Са врха када је одлична видљивост види се Олимп, Ниџе и његов највиши врх Кајмакчалан, Смоликас, Тимфи и многе друге планине и масиви, као и делови неких кањона, као што је кањон Аоос. Требало би да се у једном тренутку види град Касторија (раније је имао словенски назив Костур) и велико језеро које је поред њега.
 • Идемо на врх Балтуми 2011 мнв.
 • Онда ћемо лепим гребеном да изађемо на врх Гомара 2110 мнв.
 • Обилазимо алпско језеро Дистрато (неки га зову и Василица).
 • Идемо ка превозу.
Очекивано време доласка у Београд је до поноћи, зависно од чекања на границама и условима саобраћаја.

У наставку је галерија слика и сваку можете увећати кликом на њу, појавиће се стрелице за навигацију лево и десно за претходну и наредну слику. Било коју увећану слику можете затворити кликом било где на екрану или на дугме "X" у горњем десном углу. Испод појединих слика је стављен текстуални опис.

Пријаве за акцију
 • Пријаве код водича на телефон 064 2385635 (viber или sms) или e-mail alpesve@gmail.com
 • Петар Цветковић лиценца МБ 597, Александар Цветковић лиценца МБ 607

Цена акције    12000 динара, а доплата за смештај је на лицу места
 • Детаљи плаћања:
 • Уплата на рачун: 12000 динара
 • Уплата за планинаре који имају планинарску картицу са маркицом за текућу годину се врши преко рачуна 205-272296-37, НЛБ Комерцијална Банка АД, позив на број: 20250430, прималац ПД Орфеј, Новоградска 57, Земун (уколико вам електронска апликација захтева цео број рачуна, потребно је додати 7 нула, треба уписати рачун 205-0000000272296-37). Попуњавајте на латиници све податке на рачуну, јер одређене банке не прихватају ћириличне карактере.
 • Лична уплата: На лицу места се регулише смештај.
 • Уплатом потврђујете да сте сагласни са условима путовања који су наведени у најави ове акције.
 • Пре него што уплатите обавезно проверите да ли има слободних места.
 • Пријава на акцију без уплате није резервација. Сваки планинар ће бити стављен на списак након уплате наведног износа на рачун.
 • Потребно је да приликом пријаве одмах извршите уплату како бисте обезбедили место у групи (списак се прави према редоследу уплата и затвара се по попуњавању места).

Услови отказивања
 • У случају одустајања из било ког разлога није могућ повраћај новца, нити пренос на неку од наредних акција!
 • Пробајте да нађете замену, односно другог планинара који би уместо вас ишао на акцију и неопходно је да замена има планинарску картицу са маркицом за текућу годину (уколико замена није члан може се учланити).

Смештај и храна
 • Смештај има вишекреветне собе, може да се обезбеди и храна. Има воде која је квалитетна.
 • Храна из ранца (сендвичи, воће, чоколадице, орашасти плодови...) или у договору са домаћином да се понуди доручак, вечера, ланч пакет или по избору нешто од тога.
 • Постељина је обезбеђена.
 • Потребно је понети средства за личну хигијену као и пешкире, јер их нема у смештају.

Документа
 • Пасош (проверите обавезно његову валидност),
 • Здравствена књижица,
 • Планинарска картица са маркицом (обавезна је) за текућу годину.
 • Пожељно је свако да узме путно-здравствено осигурање, јер је ова захтевнија планинарска вишедневна акција.
 • Уколико немате планинарску картицу са маркицом за текућу годину, можете се учланити у нашем друштву. За више детаља о учлањењу: Кликни овде
 • Преузимање картице и/или маркице је на састанку друштва или у превозу на акцији (картице и/или маркице се не шаљу на кућну адресу, нити достављају на локације у граду - немамо курирску службу).

Важне напомене
 • Препорука је да понесете на стазама најмање 2.5 л воде. Свакако ћете проценити количину воде према потребама и временским условима.
 • Користити планинарску опрему прилагођену временским условима (планинарске ципеле су обавезне без обзира на тежину акцију и доба године).
 • Акције се не отказују услед лоших временских прилика према прогнозама (киша, снег, врућина ...).
 • Због организације није могуће ићи на планинарску акцију уз коришћење сопственог превоза.
 • Није дозвољено вођење кућних љубимаца на акцију.
 • Превоз планинара је од Новог Београда до крајњег одредишта и назад, уз успутну паузу, и нису предвиђена успутна стајања ради уласка/изласка планинара.
 • Услед непредвиђених околности водичи имају право измене плана акције.
 • Уз план акције важе одредбе из Правилника о безбедном извођењу планинарских акција: Кликни овде и Изјава о ризицима и преузимању одговорности: Кликни овде које молимо да прочитате.
 • О правилном понашању планинара молимо да прочитате Правилник ПСС: Кликни овде
 • На основу Службеног гласника РС бр. 2/2016, није обезбеђена заштита у погледу гаранција путовања, тј. не важе одредбе из Правилника о врсти и условима гаранције путовања.

Додатне важне напомене
 • Сваки планинар је обавезан да понесе чеону батеријску лампу, као и одговарајуће планинарске ципеле и наравно одећу и пратећу опрему за планинарење. Извршиће се провера обуће, одеће и опреме на лицу места. То ће се радити искључиво из безбедносних разлога, јер је нагло учестао број планинара који долазе у неприхватљивој одећи, обући и малтене без опреме што доводи у питање безбедност извођења акције. Приликом пријаве у договору са водичем сваки планинар ће рећи шта има од одеће, обуће и опреме и ако нешто нема, обавезно је да се набави до почетка извођења акције.

 • Учестао је број планинара који покушавају да се издвоје из групе и индивидуално да се крећу мимо групе и мимо свих планинарских правила. Обавезно је да сви планинари буду део групе, део тима и сви ћемо се подредити потребама групе, а не појединцу. Планинарење подразумева и узајамно помагање и толеранцију, а не да иде свако за себе по планини.

 • Учестао је број људи који по сваку цену желе да прођу целом стазом (долазе чак и да знају да имају извесних здравствених проблема или су свеже оперисани) и онда у неком делу стазе више не могу да се крећу или иду јако споро. Ако водич каже одређеном планинару да мора да се врати због тога што се споро креће, планинар је дужан да поштује ту одлуку, а не да настави даље и да угрози целу групу на више начина.